Irski izbori – planovi za oporavak

Do financijske krize 2008. Irsku su nazivali “keltskim tigrom”.

Sad već bivši premijer Cowen je bio prisiljen raspisati izbore zbog raspada vladajuće koalicije nakon prihvaćanja međunarodnog plana spašavanja zemlje. Plan spašavanja vrijedan 85 milijarda eura, koji je Irska u studenome potpisala s Europskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom, srušio je ugled Cowenove vlade. Mnogi su Irci obraćanje za pomoć međunarodnim ustanovama doživjeli kao nacionalno poniženje. Narod je osudio vladu jer u razdoblju krize nije uspjela očuvati sve do 2008. odličan gospodarski rast. Mnogi su govorili: „Pobjednik irskih izbora bit će onaj koji će razočaranim i prestrašenim građanima ponuditi uvjerljivo rješenje za izlazak iz gospodarskoga gliba, ponajprije radna mjesta.“

Nagli porast popularnosti glavna oporbena stranka, Fine Gael, duguje agresivnome govoru svoga predsjednika Kennyja, koji je zatražio da Irska s međunarodnim ustanovama “ispregovara nove kamatne stope i cijenu restrukturiranja banka”, u čemu ga podržava 82 posto Iraca.
Irska plaća 6 posto kamata na dobivene zajmove, što je previše po Kennyjevoj ocjeni. On pak budi veliku zabrinutost u EU-u koji se pita hoće li on provoditi drakonske mjere štednje koje je uvela sadašnja vlada.

Punjenje proračuna ova stranka namjerava osigurati prodajom državnih tvrtki. Računaju da bi privatizacijom dviju tvrtki – nacionalnih distributera plina i struje – sakupili do tri milijarde eura. No, kao u Grčkoj, koja je primila 110 milijardi eura pomoći od MMF-a, u svibnju prošle godine, nejasno je koliko dugo će se održati društveni i politički mir potreban za provođenje rezanja troškova u iznosu od 10 milijardi eura, te povećanja poreza od 5 milijardi eura.
Autorica osvrta: Ivana Joö

 

Odgovori