U 2010., u Kini je iskopan rekordan iznos zlata u svijetu. Obujam proizvodnje obojenih metala u Kini iznosi 340,88 tona, što je 8,57% više nego godinu dana ranije, što i dalje raste. U posljednjih nekoliko godina, Kina je dosljedno povećavala iznos zlatnih rezervi. Prema China Gold Association, Kina je u 2007. zauzela prvo mjesto u iskopavanju zlata. Prestigla je Južnu Afriku te i dalje drži ovu poziciju do današnjeg dana. Počevši od 2004., proizvodnja plemenitih metala u Kini stalno raste. 2009 je iznosio 313,98 tona. Volumen uvoza zlata u Kinu u roku od prvih deset mjeseci 2010., iznosi 209,72 tona, što je šest puta više nego godinu dana ranije.

Kina kontrolira sedme po veličini rezerve zlata na svijetu s 1.054 tona ( 2009). Međutim, te rezerve predstavlja samo 1,8% svjetskih ukupnih deviznih rezervi. Usporedite to s Sjedinjenim Državama, koja imaju oko 8.133 tona zlata ( 2009 ), što predstavlja 78,3% ukupnih deviznih rezervi. Također, s populacijom od 1,33 milijarde, zemlja s najviše naseljenih na svijetu drži samo 0,0280 unce zlata u rezervi po stanovniku. Usporedimo li to opet s Sjedinjenim Državama, koje drže 0,9436 unce zlata u svojim deviznim rezervama po stanovniku. Međutim, Kineske zlatne rezerve brzo raste . Od 2003, zemlja je povećala svoje rezerve zlata za 76%. Vjerojatno je da će zlatne rezerve rasti kako Kina ide naprijed. Budućnost je Kina. Do 2050, se procjenjuje da Kina će prestići SAD kao najveće gospodarstvo svijeta.
U prosincu 2010., agencija za savjetovanje GFMS je izvijestila da će Kina prestići Indiju te će postati najveći svjetski potrošač zlata. Vodstvo zemlje vjeruje da će povećanje proizvodnje zlata poboljšati sposobnost Kine da izdrži rizik krize. Osim toga, ima veliki značaj kod osiguranja ekonomske i financijske sigurnosti u zemlje.

Tijekom posljednjih nekoliko godina Kina je doživjela razdoblje ekonomskog prosperiteta i brzo širenje kapitala. Gospodarstvo zemlje je neočekivano poraslo za 8,7% u 2009, dok je BDP u zadnjem tromjesečju 2010. dosegnuo 10,7%. Osim toga, država je povećala obim izravnih stranih ulaganja, dugoročnih ulaganja, zajmova i novih monetarnih zalihe. Očekuje se da će stalno poboljšanje kvalitete života, povećanje stope štednje i porast pojedinačnih prihoda pomoći u stvaranju održive potražnje za zlatom u Kini.
Kina poduzima nekoliko inicijativa za podizanje rezervi zlata i srebra u pokušaju da globalizira Yuan. Glavna strategija je kupiti rezerve zlata i srebra kada cijena ovih dragocjenih metala pada. Cijene zlata su pale gotovo 100 dolara u posljednje vrijeme. Cijene srebra koje su pratile cijene zlata u posljednjih godinu dana, su pali zahvaljujući porastu vrijednosti američkog dolara. Kina ima ambiciozne planove da njihova valuta Yuan postane globalno konkurentna. Nekoliko analitičara predviđa da će u nekoliko godina kineski Yuan preuzeti primat američkog dolara kao svjetske valute.
Prema savjetniku Kineske središnje banke, Xia Bin, Kina treba povećati rezerve u zlatu i srebru, navodi se u izvješću Economic Information Daily. Ulaganje u plemenite metale proizlazi iz savjeta stručnjaka prošle godine kao sigurnog utočišta u cilju zaštite bogatstva. Kina želi stabilnu valutu, te veću uporaba vlastite valutu za međunarodnu trgovinu zbog smanjenje oslanjanja na dolar. Svi ti čimbenici su natjerali Kinu povećanju rezervi zlata i srebra. Prema novom istraživanju izvješće China Research Intelligence (CRI), važna značajka Kineskog tržišta srebra je domaća cijena koja je viša od međunarodne tržišne cijene. “Domaća cijena srebra u Kini nije u potpunosti usklađena s međunarodnim cijenama i zaostaje s prevelikim fluktuacijama, što je rezultiralo povećanjem rizika ulaganja u srebro”(CRI) . Izvješće CRI-a je da Kina hitno mora poboljšati stvaranje mehanizma domaćih cijena srebra i tražiti načina da održava odgovarajuću vrijednosti i izbjeći rizike.
Autor osvrta: Mate Rosan